Cumartesi , 16 Ekim 2021
Anasayfa » Genel » Renk körlüğü muayenesi
Renk körlüğü muayenesi

Renk körlüğü muayenesi

renk körü lensi seçimi Renk körlüğünün muayenesi teşhis ve tedavisinde kullanılan kromojen renk körlüğü lensleri, renk körlüğü ve renk algılamadaki eksikliğe göre kırmızı, yeşil, sarı ve mor filtrelere sahip farklı renklerde ve farklı haploskopik filtreler içerebilmektedir. Ayrıca Renk körlüğünün kırma kusurları ile birlikte seyretmesi halinde astigmatlı kromojen lensler ve miyop yada hipermetrop kromajen lensleride bulunmaktadır. Kromajen lens renk algılamayı geliştirirken gözdeki miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme eksikliklerini giderebilecek bir kırma gücüne sahip olmalıdır. Renk körlüğü kromojen lens kullanımı için bir renk algılama eksikliği var ise ilk yapmanız gereken uzman bir göz hekimine muayene olarak hangi tip renk görme eksikliğinizin olduğu teşhis edilmelidir.

Renk körlüğü lensler veya kromojen camlar ile renk görme hatarını düzeltmek için özel haploskopik set filtreler bulunmaktadır. Sette bulunan 35 filtre çeşitli dalga boylarına sahip renk körlüğü tespit sistemi ile renk görme reseptörlerinin, görme sinir sistemine giden ışık dalga boyunu değiştirerek renklerin ayırt edilmesini sağlamaktadır. Seçilen en uygun filtre renk körlüğü çözümü için bireysel ihtiyaca yönelik olarak üretilir. ChromaGen kontakt lens göze giren ışığın dalga boyunu değiştirdiği için renk verilerinin doğru ışık dalga boyu ile görme sinirlerine iletilmesini sağlar.

Renk körlüğünün tespiti uzman kişilerce yapılmalıdır. Uygun ChromaGen filtrenin tespitinden sonra renk körü’nün ihtiyacına yönelik olarak cam veya kontakt lens olarak sipariş edilmektedir. Çözüm olarak kontakt lens tercih edildi ise, filtre tespitinden sonra uygun temel eğri ve çap gibi parametreler belirlenmelidir. Kromojen lenslerde yanlış temel eğri ve çap’ta kontakt lens kullanımı vizyon eksikliği, batma, yanma ve kullanım konforsuzluğuna neden olabilmektedir. Temel eğri ve Çap parametreleri belirlendikten sonra gözde bulunan kırma kusuru hipermetrop, astigmat veya miyop değerleri dikkate alınmalı renk körü lens kullanımına ait bilgilerle donatılmalıdır. Kromojen kontakt lens seçiminde garantili ürünler tercih edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*