Renk körlüğü ameliyatla düzelir mi?

Pek çok insan asker veya polis olmayı denediğinde renk körlüğü sebebiyle askerliğe yada polisliğe elverişli olmadıkları gerçeğiyle yüzyüze kalmaktadır. İş te tam bu noktada çare ararken acaba renk körlüğü ameliyatla düzeltilebilir mi gibi cerrahi bir tedavi seçeneğini araştırmaya koyulsanız bile renk körlüğünün ameliyatla çözümü yoktur. Bir çok hastalığa çare olan lazer operasyolarıda ne yazık ki hiç bir işe yaramamaktadır. Renk körlüğünün tıbbi adı diskromatopsi için renk körlüğü lens, düzeltici gözlükler dışında bilinen bir tedavi bulunmamaktadır.

İlaç kullanımı, ameliyat tedavisi ile giderilmeyen renk körlüğü (daltonizm) Dischroma isimli özel bir kontakt lens sistemiyle renk körü hastalarının şikayetleri artık düzeltilebilmektedir. Ayrıca Chromax gözlük camlarıyla özel renk filtre sistemleri sayesinde göze gelen ışığın deutan ve protan dalga boyları değiştirilerek hastaların renkleri ayırt ederek, renknleri doğru algılaması sağlamaktadır.

Renk Körlüğü Tedavi Edici Gözlük

Özel haploskopik filtre içeren dischroma renk körlüğü giderici lensler doğru şekilde renkleri göstermekte olup tüm renk körlüğü testlerinde %100 başarı sağladıklarından sağlık yönetmeliklerindeki ıshihara renk testlerini okuma şartını eksiksiz yerine getirmektedir.

Renk Körlüğünü Giderici Dischroma kontakt lensi

07 Ocak 2023 , ,

Leave a Reply