Doktorlar için Renk Körlüğü Lens Montaj Kılavuzu

Renk görme eksikliği veya renk körlüğü bulunan hastalara renk görme gelişimine yardımcı olabilmek için ilk önce renk körlüğünün ve renk görme eksikliğinin tespit edilmesi gereklidir. Bildiğiniz üzere Renk körlüğünün giderilmesi için göze giren ışık dalga boylarının değiştirilmesi esastır. Normal renk görme kapasitesi dalga boyları 380 ile 780 nanometre arasında değişmektedir. Reseptörlerin optik sinirlere farklı dalga boylarını göndererek, reseptörlerde bulunan kimyasalların doğru elektrik akımını üretmesi için kromojen lenslerde ışık dalga boyunu değiştirici filtreler bulunmaktadır.

İnsan gözünde bulunan 3 renk konisi normal şartlarda aşağıda bulunan ışık dalga boylarında renkleri algılar ve tam renk görmeyi sağlar.

  • Yeşil renge duyarlı hücreler – Orta dalga boyu
  • Mavi renge duyarlı hücreler kısa – Dalga boyu
  • Kırmızı renge duyarlı hücreler – Uzun dalga boyu

Kromajen lens deneme seti ile yapacağınız lens denemelerinde beklenen renk körü hastayı doğru dalga boyuna ulaştırmak için filtre kapasitesini artırarak veya azaltarak doğru renk algılamasını sağlayabilirsiniz. Seçilecek uygun kromajen filtre ile birlikte renk körü hastada renk algısı değişecektir. Uygun kromojen lens seçiminde ischihara testi yardımcı olabilir. Kromojen lenslerde bireysel uyum esatır. Bu sebeple renk körü hastanın iris çapı ve kornea temel eğrisi dikkate mutlaka alınmalıdır. Yanlış temel eğri ve dia seçiminde kromojen lensler renk görmeyi sağlayabilir ancak, görmede bulanıklığa ve kullanım konforsuzluğuna yol açarak eksik vizyon sağlayabilir. Kromojen lensler korneaya dar bir şekilde montaj uygulanırsa, lens hareketsiz ve göz yaşı akışına izin vermemektedir. Bu durumlarda oksijen iletimi sorunları ve yeterli korneal nemlilik sağlanamaz.

Temel Eğri Tespiti

Korneal eğimle ilgili olarak direkt keratometre (K1 + K2) toplam değerini 2 ye bölerek 0,60 ilave ederek Bc değerini elde edebilirsiniz. Örnek; 7.90 + 8.00= 15,90 15.90/2= 7.95 7,95+0,60= 8.55 (bc)

Chromagen Lens Montaj

Göze Gevşek Uyumunun Korneal Belirtileri: Lens merkezde durmaz, kenar bükülmesi veya kalkık perifer nedeniyle göz kırpma halinde lens fazla hareket eder netice bulanık vizyon..

Lens’te İdeal Netice: Korneada tam merkezlenme, göz kırpma hareketinde 0.5 – 1.00 mm’lik dikey lens hareketi, lens yukarıya doğru itildiğinde hızla merkeze geri dönme hareketi, İschihara (ishihara) testinde %100 başarı ve ana renklerde gelişen renk algısı..

Kromajen lens uygulamasında amaç lens’te en ideal renk filtresi, ideal temel eğri ve çap seçimi ile mümkün olabilmektedir. Uygulanan kromojen lens’in gözdeki ideal hareketleri gözlenmeli ve tespit yapılmadan önce 10 ile 20 dakika arasında gözde kullandırılmalıdır.