Cumartesi , 18 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Renk körlüğü muayenesi nasıl yapılıyor?
Renk körlüğü muayenesi nasıl yapılıyor?

Renk körlüğü muayenesi nasıl yapılıyor?

Renk körlüğü veya renk görme eksikliği konusunda şüpheleriniz var ise uzman bir göz hekiminden muayene randevusu alarak işe başlayabilirsiniz. Hemen hemen her doktor muayenesi ve hastanelerde bulunan göz birimlerinde Renk körlüğünün ve eksik renk görmenin teşhisini yapacak ischihara test kitapçığı bulunmaktadır. Kitapçıkta kırmızı bir alanın içinde, yeşilin farklı tonları ile yazılmış rakamlar yeşil bir alan içine gizlenmiş kırmızı tonlarında sayılar ve bazı renk tonlarının içinde bulunan şekiller bulunmaktadır. Ischihara test kitabı en az 14, en çok 36 renk görme plakasından oluşan bir renk körlüğü tespit yöntemidir. Renk körlüğü muayenesinde ortaya çıkan sonuç renk körü olup olmadığınızı yada renk görme eksikliğinizin hangi boyutlarda olduğunu renk körlüğü çeşidini belirlemektedir.

Renk körlüğünün hangi boyutta ve hangi renk körlüğü çeşidine girdiği ischihara testi ile tamamen ortaya çıkar. Renk körlüğü testinde yer alan plakalardan okuyamadıklarınız ve görmede zorlandıklarınız Renk körlüğünüzün hangi seviyede olduğunu belirtir. Çok daha kapsamlı renk körlüğü muayenesi anomalaskop, 100 hue cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Muayenede kişinin renk körlüğü testini ezberleme riskini göz önünde bulunduran göz doktoru veya işyeri hekimi kesin sonuç için sizi anomalaskop testine sevk edebilmektedir. Anomaloskop testi bilinen en kesin ve etkili renk görme eksikliği muayene yöntemidir.

Ischihara testi tüm dünya tıp çevreleri tarafından kabul edilen ve literatürde yer alan bir renk körlüğü testidir. Renk körlüğü muayenesinde renk körü teşhisi ile karşılaşırsanız aklınıza şu sorular gelebilir.

 • Renk körlüğü hayatımı nasıl etkileyebilir?
 • Renk körlüğü hakkında nasıl daha çok bilgi alabilirim?
 • Renk körlüğünün tedavisi var mı?
 • Renk körlüğü sorunumu gidermek için kontakt lens mi? Gözlük mü daha uygun?
 • Sağlık raporunda renk körlüğü teşhisi iş hayatımı nasıl etkiler?
 • Sağlık raporunu nasıl alabilirim?
 • Renk körü olmam işe girmemi engelleyebilir mi?
 • Renk körlüğünden dolayı sağlık raporu alamazsam işime son verirler mi?
 • Muayene süresi ne kadar?
  Renk körlüğü test kitabı göz muayenesi esnasında hastaya her plaka için 1 ile 3 saniye arasında bir zaman verilerek okuması istenir. Genelde bütün plakalar gösterilmez! Anomalaskop testinde sağ ve sol göz için 4 er dakika’dan 8 dakika içinde sonuç alınmaktadır.

  Bazı ender durumlarda renk körlüğü teşhis ve tespitinde Ischihara, anomalaskop sonuçlarından emin olabilmek için 100 Hue (parlaklık 100 testi) yapılarak renk körlüğü muayenesi tamamlanır.

  Cevapla

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

  *