Pazar , 12 Eylül 2021
Anasayfa » Genel

Genel

Dünya genelinde renk körlüğü’nün görülme sıklığı nedir?

Kırmızı yeşil renk körlüğü veya renk görme eksikliği genellikle erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Daha çok erkeklerin renk körü olmasının temel sebebi, genetik olarak hatalı kromozomu taşıyısı anneden aldıkları içindir. Genetik olarak hatalı geni taşıyan annenin erkek çocuğunun % 50 gibi yüksek bir ihtimal ile renk körü olma olasılığı bulunmaktadır. Genel olarak erkeklerin % 8′ inin renk körü olmasının sebebi budur. Hatalı gen mutasyonunu taşıyan anne sadece taşıyıcı olduğu için erkeklerin % 8′ inin renk körü olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Renk körlüğünün en sık yaşanan çeşidi olan kırmızı yeşil renk körlüğü, renk körlüğü çeşitleri arasında % 95 görülme sıklığına sahiptir. İstatistikler Erkeklerin % 8 inin renk körü olduğunu göstermektedir.

Çok nadir görülebilen bir renk körlüğü çeşidi olan mavi sarı renk körlüğü mavi renk körlüğü olarak adlandırılmaktadır. Renk körleri arasında yapılan araştırmalarda mavi sarı renk körlüğünün yaygınlığı % 2 ile % 4 arasındadır. Mavi Renk körlüğünün de aynı kırmızı yeşil Renk körlüğünde olduğu gibi nedeni gen mutasyonudur. Mavi sarı Renk körlüğünde anne taşıyıcı rol oynayarak mavi renk körlüğü ile ilgili hatalı kromozomu erkek çocuğuna vermektedir. Başka sitelerde bulunan renk körlüğü ile ilgili mavi renk körlüğünün görülme sıklığı % 5 veya daha fazla olarak gösterilmiş olsada maalesef bu veriler gerçeği yansıtmamaktadır.

Monokromatik renk eksikliği siyah beyaz görme ise en nadir yaygın olan renk körlüğü çeşididir. Siyah beyaz Renk körlüğünün görülme sıklığı tüm dünya nüfusu içinde milyonda bir olarak rastlanabilmektedir.

Renk körlüğü ve Renk görme Eksikliği (Erkekler)İstatiktik Bilgileri Tüm Dünya Nüfusu İçin Dağılım

 • Kırmızı yeşi renk körlüğü (Erkekler) Dünya nüfüsu geneli yaygınlığı % 8 ile % 10 arasında
 • Kırmızı yeşi renk körlüğü (Erkekler) Avrupa Geneli % 8
 • Kırmızı yeşi renk körlüğü (Erkekler) Asya % 5
 • Kırmızı yeşi renk körlüğü (Erkekler) Afrika % 4.5
 • Monokromatik renk körlüğü %0.00001
 • Türkiye Renk Körlüğü İstatistik Bilgisi: Diskromatopsi %8

  Renk körlüğünün kendi arasında çeşitlerine göre görülme sıklığı
  Deuteranopia yeşil ayrımını yapan renk reseptörlerinin, yeşil rengine duyarlı hücrelerin eksikiği veya olmaması durumu %11, Protonopia kırmızı renge duyarlı olan (Renk Hücre Reseptörü) koni hücresinin olmadığı bir durum % 12, Tritanopia renk görme ve algılamada sadece iki koni hücresine sahip ise %0.0001’dir

  Renk körleri sağlık raporu nasıl alabilirler?

  İşe girebilmek için istenen sağlık raporu almak için hastaneye giden bir kişi renk körü olduğunun farkına varıyor! Daha önceleri renk körü olduğunun farkına varmayan kişilerin renk körü olduğunun farkına varılması ile yapacakları iş ve mesleki hayalleri bir anda yıkılabiliyor. Bu durumda sağlık raporunu renk körü olduğu için normal olarak alamayanların düştüğü sıkıntıyı anlayabiliyoruz.

  Renk körlüğü bulunan ve Renk körlüğünün artık farkında olan kişi, öncelikle internet üzerinde araştırmalar yaparak derdine derman bulabilmek için çeşitli forumlarda paylaşılan konuları inceleyerek bir neticeye varmaya ve bilgi toplamaya çalışmaktalar! Ancak bu durumda olan kişilerin bilmesi gereken çok önemli bir nokta var.. Genelde forumlarda yazılan renk körlüğü ile ilgili çözüm ve önerilerin hiçbir bilimselliği olmadığı gibi renk körü kişiyi çok daha umutsuz bir duruma sokabiliyor!

  Lensdünyası’nda 20 yılın üzerinde bir deneyimizle ile internet üzerinde bulunan forumlar bilgi paylaşımlarını gözden geçirdik, renk körlüğü forumları renk körlüğü ile çözüm yolları üretmek değil, maalesef arada sokuşturulan reklam yönlendirmeleri ile beslenmektir. Birkaç düzmece renk körlüğü forum yazısının altında hemen bir renk körlüğü lensi satıcısının ilanını gördüğünüzde bunu anlayabilirsiniz.. Görünürde herkes Renk körlüğünün ne olduğu bilmeden ve renk körlüğü konusuna vakıf olmadan çözümünü bulmuş durumda.. Örnek olarak hiç bir renk körlüğü paylaşım platformunda renk körlüğünün giderilmesinde kullanılan kromojen lens kullanımı ile birlikte yeni renk algısının ve renk tanımlamasının öğretilmesi konusunda hiçbir veriye rastlamadık!

  Renk körlüğü ile ilgili yazılan forumlarda bulunan renk körlüğü içerik ve konuları tamamen düzmece.. Renk körü olan bir insan, renk körlüğü ile ilgili bilgisizce ve kulaktan dolma hikayeleri kriter alarak bir renk körü hiç bir yere varamadığı gibi yanlış yönlendirilebilmektedir. Renk körlüğünü forumlarındaki yazıları baz alırsanız, yanlış bilgiler ile hareket ederek belkide sizin için mümkün olabilecek bir fırsat yada çıkış kapısını kapamış olacağınızı bir düşünün.. Renk körlüğü teşhisi ile geleceğe yönelik planlarınız alt üst oldu ise ne yapmalısınız?

  Renk körlüğü yada renk görme eksikliği olan bir insan derdi renkleri görmek değildir! Asıl dert işe renk körlüğü sebebi girememektir. Okulundan mezun olmuş, mesela KPSS yi kazanmış genç bir insanın önündeki tek engel hiç beklenmedik bir anda çıkmakta ve kişinin geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Renk körlüğü için lens kullanmak yada size sağlık raporu almayı asla garanti edemez!

  Renk körlüğü yada renk görme eksikliğinizin seviye ve çeşidi konusunda herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

  Normal Renk Algısı
  Yeşil Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Orta Dalga Boyu
  Mavi Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Kısa Dalga Boyu
  Kırmızı Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Uzun Dalga Boyu

  Eksik Renk Algısı
  Kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yok ise (Protonopia) kırmızı renk körlüğü,
  Mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise, (Tritanopia) mavi renk körlüğü,
  Yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise, Deuteranopia yeşil renk körlüğü,

  Yukarıda yazılan renk körlüğü tespit tespit sistemi içinde kırmızı renk körlüğü tipinde bulunduğunuzu bilebilirsiniz! Ancak 380 ve 780 nanometre (nm) dalga boyu düzeltmesinde hangi seviyedesiniz?

  Renk görme eksikliğiniz hangi boyutta?
  İshihara testinde 29 ve 74 ü görebiliyormusunuz?
  İshihara testinde 2 yada toplam 3 plakadamı sorun yaşıyorsunuz?
  Renk körü olduğunuz için mesleğinizi yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz?

  Renk Körlüğü İçin lens Kullanmak İçin Lens dünyası Renk Körlüğü Çözüm Merkezini Arayabilirsiniz.
  0212 570 80 13
  0212 570 80 14
  0212 570 37 38
  0212 570 37 48
  0541 466 53 38

  Renk körlerinin bilgisayar kullanımı sorunları

  Renk körleri veya renk görme eksikliği bulunan kişiler özellikle bilgisayar kullanımında bazı ana ve ara renkleri tanımlamakta güçlük çekebilirler. Renk grafiklerinin seçimi veya pantone renklerin ayrıştırılmasında hata yapmaları kaçınılmazdır. Oysa ki renk körleri, renk körlüğü lensi kullandıkları takdirde, göremedikleri veya ayrıştıramadıkları renkleri daha parlak olarak algılayarak, Renk körlüğünün yol açtığı engelleri ortadan kaldırabilirler.

  Örnek olarak kromojen (renk körlüğü lensi) kullanan bir grafiker veya web tasarımcı daha önceden fark edemediği renkleri ve renk tonlarını artık algılayabilir bir duruma gelir. Ancak yapılması gereken sadece kromojen lens kullanmak değil, renk körlüğü lensi ile birlikte görülen yeni renk ve tonları belirleyerek yeni renk algısının hafızaya kazınmasını sağlamak gereklidir.

  Renk körlüğü lensi kullanılmaya başlandığından itibaren yeni algılanan renkleri pratik olarak çalışılması gereklidir. Çünkü renk körü daha önceden fark etmediği ve tanımadığı renkleri, renk körlüğü lensi ile yeni doğmuş bir bebek gibi öğrenmelidir. Renk körlüğü lensi ile birlikte en baştan doğru olarak tanımlanan renkler sonucunda renk körlüğü veya renk görme eksikliğinden doğan hatalar ortadan kaldırılacaktır. Örnek olarak koyu kırmızı ile normal kırmızı arasındaki farkı algılayamayan bir renk körü, renk körlüğü lensi sayesinde iki kırmızı tonundan bir tanesini daha parlak olarak görecek ve kırmızı tonlarını birbirinden ayırmayı başaracaktır. Daha önce farketmediği bir renk tonunu ilk defa keşfeden renk körü bu keşfi unutmayacak ve hafızasını bu renge otomatikman programlayacaktır.

  Renk körlüğü için geliştirilen özel kromojen gözlük

  renk korlugu icin kromojen gözlükRenk körlüğü için kullanılan gözlük camları özel bir filtre ve kaplama içermektedir. Özel kromojen gözlük camları sayesinde göze giren ışık dalga boyları renk körlüğü seviyesine göre değiştirilerek renk ayrımı konusunda başarı sağlamaktadır. Renk körlüğü gözlük camları değiştirdiği ışık dalga boyları sayesinde görme sinirlerine doğru dalga boyunu ulaştırarak renk kaybını gidermektedir. Renk körlüğü için kullanılan gözlük camları içerdiği özel haploskopik filtre gözdeki yeşil ve kırmızı renge duyarlı görme reseptörlerini orta dalga boyunda etkileyerek renk tonlarını ayırma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

  Renk körlüğü için kullanılan özel gözlükler renk görmeyi normal bir hale getirerek şaşırtıcı renk körünün renk görme eksikliğini heyecan verici bir biçimde ortadan kaldırmaktadır.

  Renk Körlüğü için, kromojen (Chromagen gözlük camları) gözlük kullanan renk körlerinde renkleri algılamada ve renkleri ayırt edebilmede üstün başarı ve düzelme mümkün olmaktadır.. Renk körlüğü için gözlük camları için 0212 570 80 13 ve 0212 570 80 14 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

  Japonlardan renk körlüğü’ne bilgisayarlı çözüm!

  Renk körlüğü’ne japonlardan bilgisayarlı Çözüm FlexScan SX2461W-U HD Monitör.. Japon LCD ekran üreticisi Eizo renk körü hastalara bilgisayar kullanımında yardımcı olacak bir monitör geliştirmiş durumda. Basit olarak kırımızı yeşil renk görme eksikliği olan renk körleri için geliştirilen monitör sistemi RGB renklerini renk körlerinin algılaması için normal dalga boyuna transfer ederek çalışıyor. Sistem renk körünün renk algısına paralel olarak RGB renkleri uygun kombinsayonlar halinde dönüştürebiliyor.

  Eizo renk görme eksikliği için geliştirilen Full HD teknolojili LCD monitör, renk körü bilgisayar kullanıcıları veya televizyon izleyicileri için günlük işlemlerini eksiksiz olarak yaparak renkleri ayırt edebilmelerini amaçlıyor. Özellikle tasarımcılar ve meslekleri sebebi ile renk ayrımı yapması gereken kişiler için renk körlüğü monitörleri gerçekten büyük bir kolaylık olacağa benziyor. Renk körlüğü için geliştirilen monitörlerde LCD 2 DVI-I bağlantı noktası, USB HUB 2 portu HDCP bulunmakta.

  Eizo renk körleri için ürettiği bilgisayar monitörlerini sayıları 5 milyonu bulan japon renk körleri için geliştirdi. Evrensel olan renk tanımlarını renk körü bilgisayar kullanıcıları için simüle ederek Renk körlüğüne alternatif bir çözüm üretti. Renkler ve renk kartela yada pantoneleri herkesin eşit tanımlayabilmesi için evrensel olarak tanımlanmıştır. Örnek olarak FFFFFF kodu dünyanın heryerinde aynı değişmez renk ve özelliği taşımaktadır. İşte Eizo firmasının geliştirdiği tasarımın ana teması budur. FlexScan SX2461W-U HD monitör renk körlerine hitap etmektedir. Şu an için dünyada 200 milyon insanın renk körü olduğu bilinmektedir.Eizo ‘ nun geliştirdiği FlexScan SX2461W-U HD renk körlüğü monitörü tüm dünyada bilim çevreleri tarafından övgü ile karşılanmış ve çeşitli tasarım ödüllerine sahip olmuştur.

  FlexScan SX2461W-U HD renk körlüğü monitörü; Hardvare ( Norveç), Government Computer News (Amerika), Photoshop Daily Pc Pro (İngiltere), Micro PC (Finlandiya), MacWorld (İngiltere), PhotoRewiev (Australya), Cadalyst (Amerika), Web Week (Amerika), Mac User (İngiltere), LinuxUser Developer (İngiltere)’ firmaları tarafından incelenmiş ve tam not almıştır.

  FlexScan SX2461W-U HD renk körlüğü giderici monitörler, hava limanları uçuş kontrol sistemleri, uçuş eğitim merkezleri, fotoğrafçılık, gazetecilik, matbaa, prodüksiyon, reklam, sinema endüstrisi ve okullarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

  Chromagen lens bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Eğer kromojen kontakt lens malzemesi silikon hidrojel bir malzemeden üretildiyse, siikon hidrojel lens temizliğinde kullanılan lens solüsyonlarını tercih etmelisiniz. Kromojen kontakt lenslerde günlük bakımın önemi büyüktür. Çünkü kromajen lensler yıllık olarak değişim yapılan uzun ömürlü kontakt lenslerdir. Renk körü bir yıl boyunca aynı kontakt lensi kullanacağı için kromojen lens iç yüzey, dış yüzeyde kirlenmeler, lens üzerinde protein birikintileri, göz yaşına bağlı olarak lipit tortulları barındırabilir.

  Chromagen lensler günlük olarak temizlenmeli ve bazı durumlarda labaratuvar koşullarında derin temizlik işlemine tabi tutulmalıdırlar. Kromojen lenslerde yanlış lens solüsyonu kullanmanız veya hatalı bakım prosedürü uygulamanız halinde lenslerinizi kullanım süresinden önce zayii edebilirsiniz. Kromajen lens kullanmaya yeni başladı iseniz, lenslerinizin temizliğinde ultrasonic lens temizleme makinesi kullanarak lensinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Bazı lens kullanıcılarının göz salgılarının özelliğinden dolayı lensleri kullanım ömründen önce yitirebilirsiniz. Bu durum göz yaşında bulunan daha fazla protein yapı taşı ile ilgili bir durumdur. Bu tip vakalarda hidrojen peroksit bakım yöntemleri kromajen lens kullanımını daha sorunsuz hale getirebilmektedir.

  Renk körlüğü lenslerin sağladığı avantajlar!

  Renk körlüğü lensleri takıldığı sürece renk görme problemi olan kişilerde renk ayrımı konusunda bazı önemli gelişmeler sağlamaktadır.

 • Genel olarak renk tanımlamasını geliştirir.
 • Renklerin net ve parlak olmasının sağlayarak farkedilmesini sağlar.
 • Renk tonlarının ayırt edilmesini sağlayarak, renk hatalarını önler.
 • Renklerin en baştan adlandırılmasını sağlar.
 • Renk görme testlerini başarı ile geçilmesini sağlar (Ishihara)
 • Renkler ve meslekler arasındaki olumlu renk görme faktörlerinden dolayı düzenleyicidir.
 • Renklerle ilgili mesleklerim yapılmasına katkıda bulunur.
 • Harfler ve rakamlar daha belirgin olacağı için etkin okumaya yardımcı olur.
 • Renk körlerinin ehliyet almasını sağlamaktadır! Trafik ışıkları ve stop lambaları net olarak ayırt edilir.
 • Renk körleri ehliyet sorunu tamamen ortadan kalkmıştır. Sürücü belgesi için renk körlüğü bulunmaması şartı yönetmelikten kaldırılmıştır.

  Kromajen renk körlüğü lensleri renk körlüğü seviyesine göre farklı boya ve haploskopik filtreler sayesinde, renkleri tanımlamaya ve renkleri birbirinden ayırmaya yardımcı olmaktadır. Renk körlüğü seviyesine göre, görüntü merkezine farklı ışık dalga boyu ileten kromajen lenslerin, renk körlüğü için bir tedavi yöntemi olup olmadığı tartışılabilir bir konudur. Renk körlüğü kromajen kontakt lens takıldığı sürece renk körü hastasına renkleri tanımlama ve ayırma imkanı sunar. Renk körlüğü kontakt lenslerinin bazı faydaları ve temel özellikleri bulunmaktadır. Renk körlüğü kontakt lenslerinin bazı çeşitleri farklı ülkelerde özellikle çocuklarda okuma güçlüğünün ortadan kaldırılmasında da kullanıldığı bilinmektedir.

  Renk körlüğü kromajen kontakt lensler ishihara ( ischihara test) testini hatasız olarak görmenizi sağlar!Renk körlüğünün teşhisinde diğer test yöntemlerinde bulunan tüm aşamalar kromojen kontakt lens sayesinde geçilebilir.

  Kromajen renk körlüğü kontakt lenslerinin okuma güçlüğüne yararı olduğu ve kullanan kişide yazıların senkronize bir şekilde, hızlıca algılanmasını sağladığı bilinsede genelde disleksi tedavisi ile karıştırılmaktadır. Kromojen kontakt lens kullanmadan önce yazıdaki satırları atlayan ve dakikada 70 kelime okuyan bir çocuk, kromojen lensleri ile 110 kelime okuyabilmiştir. Okuma ve öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı yada hiperaktivite kaynaklı olabilmektedir. Okul çağındaki çocuklarda renk körlüğü testi mutlak suretle yapılması gerekmektedir.

  Renk körlüğü’nün tedavisi var mı?

  Renk körlüğü’nün kalıcı bir tedavisi var mı? Soruları hala kafalarda soru işareti olmaya devam ediyor. Renk körlüğü giderilmesinde kullanılan lens ve gözlükler renk görmede faydalı olsa bile hastalık tamamen ortadan kaldırılmadığı için tedavi yerine kabul görmüyorlar. Tedavi ilaç veya hastalığı iyileştirme adına kullanılan bir terimdir. Bu bakımdan renk körlüğü lens ve gözlüklerini bir tedavi şekli olarak algılamak son derece yanlıştır. Renk körlüğü tedavisi şu ana kadar bulunabilmiş değildir.

  Renk körlüğü muayenesi

  renk körü lensi seçimi Renk körlüğünün muayenesi teşhis ve tedavisinde kullanılan kromojen renk körlüğü lensleri, renk körlüğü ve renk algılamadaki eksikliğe göre kırmızı, yeşil, sarı ve mor filtrelere sahip farklı renklerde ve farklı haploskopik filtreler içerebilmektedir. Ayrıca Renk körlüğünün kırma kusurları ile birlikte seyretmesi halinde astigmatlı kromojen lensler ve miyop yada hipermetrop kromajen lensleride bulunmaktadır. Kromajen lens renk algılamayı geliştirirken gözdeki miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme eksikliklerini giderebilecek bir kırma gücüne sahip olmalıdır. Renk körlüğü kromojen lens kullanımı için bir renk algılama eksikliği var ise ilk yapmanız gereken uzman bir göz hekimine muayene olarak hangi tip renk görme eksikliğinizin olduğu teşhis edilmelidir.

  Renk körlüğü lensler veya kromojen camlar ile renk görme hatarını düzeltmek için özel haploskopik set filtreler bulunmaktadır. Sette bulunan 35 filtre çeşitli dalga boylarına sahip renk körlüğü tespit sistemi ile renk görme reseptörlerinin, görme sinir sistemine giden ışık dalga boyunu değiştirerek renklerin ayırt edilmesini sağlamaktadır. Seçilen en uygun filtre renk körlüğü çözümü için bireysel ihtiyaca yönelik olarak üretilir. ChromaGen kontakt lens göze giren ışığın dalga boyunu değiştirdiği için renk verilerinin doğru ışık dalga boyu ile görme sinirlerine iletilmesini sağlar.

  Renk körlüğünün tespiti uzman kişilerce yapılmalıdır. Uygun ChromaGen filtrenin tespitinden sonra renk körü’nün ihtiyacına yönelik olarak cam veya kontakt lens olarak sipariş edilmektedir. Çözüm olarak kontakt lens tercih edildi ise, filtre tespitinden sonra uygun temel eğri ve çap gibi parametreler belirlenmelidir. Kromojen lenslerde yanlış temel eğri ve çap’ta kontakt lens kullanımı vizyon eksikliği, batma, yanma ve kullanım konforsuzluğuna neden olabilmektedir. Temel eğri ve Çap parametreleri belirlendikten sonra gözde bulunan kırma kusuru hipermetrop, astigmat veya miyop değerleri dikkate alınmalı renk körü lens kullanımına ait bilgilerle donatılmalıdır. Kromojen kontakt lens seçiminde garantili ürünler tercih edilmelidir.

  Chromagen lens gözde belli olur mu?

  kromajen lens gozde Kromejen lensler gözde farkedilecek seviyede değildir. Çıplak gözle farkedilmesi zordur. 14.50 mm çapında büyüklüğü olan bir lens yüzeyinin, yaklaşık olarak isteğe göre 5mm, 6mm ve 7mm bir merkez renk boyamasına sahiptir. İris rengi ile örtüşen kırmızı yada diğer renkteki filtreler gözün diğer iris doğal rengi ile karışarak çok yakından bakılmadıkça farkedilmezler! Karşınızda bulunan kişilerin renk körü olduğunuzu anlaması veya gözünüzde kontakt lens olduğunu farketmeleri kolay değildir.

  Doktor muayenesinde sadece retinaskop veya biyomikroskopla göze ışık verildiği zaman filtre görünür hale gelmekte fakat çıpla gözle görülmemektedir.

  Kahverengi göz rengine sahip kişilerde filtre siyah olan göz bebeğiyle örtüşen filtre dışarıdan görünmediği için kahverengi gözler avantajlı diyebiliriz. Renk göze sahip kişiler için kahverengi renkli lens’e entegre edilen filtre sayesinde sorunu aşmak mümkündür.