Pazar , 12 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Renk körlüğü lenslerin sağladığı avantajlar!

Renk körlüğü lenslerin sağladığı avantajlar!

Renk körlüğü lensleri takıldığı sürece renk görme problemi olan kişilerde renk ayrımı konusunda bazı önemli gelişmeler sağlamaktadır.

 • Genel olarak renk tanımlamasını geliştirir.
 • Renklerin net ve parlak olmasının sağlayarak farkedilmesini sağlar.
 • Renk tonlarının ayırt edilmesini sağlayarak, renk hatalarını önler.
 • Renklerin en baştan adlandırılmasını sağlar.
 • Renk görme testlerini başarı ile geçilmesini sağlar (Ishihara)
 • Renkler ve meslekler arasındaki olumlu renk görme faktörlerinden dolayı düzenleyicidir.
 • Renklerle ilgili mesleklerim yapılmasına katkıda bulunur.
 • Harfler ve rakamlar daha belirgin olacağı için etkin okumaya yardımcı olur.
 • Renk körlerinin ehliyet almasını sağlamaktadır! Trafik ışıkları ve stop lambaları net olarak ayırt edilir.
 • Renk körleri ehliyet sorunu tamamen ortadan kalkmıştır. Sürücü belgesi için renk körlüğü bulunmaması şartı yönetmelikten kaldırılmıştır.

  Kromajen renk körlüğü lensleri renk körlüğü seviyesine göre farklı boya ve haploskopik filtreler sayesinde, renkleri tanımlamaya ve renkleri birbirinden ayırmaya yardımcı olmaktadır. Renk körlüğü seviyesine göre, görüntü merkezine farklı ışık dalga boyu ileten kromajen lenslerin, renk körlüğü için bir tedavi yöntemi olup olmadığı tartışılabilir bir konudur. Renk körlüğü kromajen kontakt lens takıldığı sürece renk körü hastasına renkleri tanımlama ve ayırma imkanı sunar. Renk körlüğü kontakt lenslerinin bazı faydaları ve temel özellikleri bulunmaktadır. Renk körlüğü kontakt lenslerinin bazı çeşitleri farklı ülkelerde özellikle çocuklarda okuma güçlüğünün ortadan kaldırılmasında da kullanıldığı bilinmektedir.

  Renk körlüğü kromajen kontakt lensler ishihara ( ischihara test) testini hatasız olarak görmenizi sağlar!Renk körlüğünün teşhisinde diğer test yöntemlerinde bulunan tüm aşamalar kromojen kontakt lens sayesinde geçilebilir.

  Kromajen renk körlüğü kontakt lenslerinin okuma güçlüğüne yararı olduğu ve kullanan kişide yazıların senkronize bir şekilde, hızlıca algılanmasını sağladığı bilinsede genelde disleksi tedavisi ile karıştırılmaktadır. Kromojen kontakt lens kullanmadan önce yazıdaki satırları atlayan ve dakikada 70 kelime okuyan bir çocuk, kromojen lensleri ile 110 kelime okuyabilmiştir. Okuma ve öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı yada hiperaktivite kaynaklı olabilmektedir. Okul çağındaki çocuklarda renk körlüğü testi mutlak suretle yapılması gerekmektedir.

  Cevapla

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

  *