Pazar , 12 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Renk görme eksikliği nedir?

Renk görme eksikliği nedir?

Eksik renk görme bazı renk tonları arasındaki farkı algılayamama ve tanımlayamamaktır. Bir çok insan için renkleri eksik görmedeki sorunları için renk körü tanımlaması yapılmaktadır. Oysaki gerçek renk körlüğü, renk görme kusurunda sadece gri siyah beyaz görmesi olan kişiler için kullanılmalıdır.

Eksik renk görme kalıtsal bir görme kusurudur. Yeni doğan erkekler büyük bir ihtimalle % 8′ i renk görme eksikliği bulunur. Çoğu kişi kırmızı ve yeşilin tonlarını ayırt edemez. Kırmızı ve yeşili ayırt edememek bir renk görme eksikliğidir.

Birçok insan dünyadaki renkleri tam olarak algılayabilir.Yemyeşil bir doğa ve içindeki kırmızı çiçekler kim görmek istemez ki.. Eğer Renk körlüğünüz var ise, yada renkleri eksik algılamanıza neden olan bir görme kusuruna sahip iseniz, renkleri farkedemez ve renkleri göremezsiniz. Renk körlüğü bulunan kişiler doğada bulunan renkleri çok daha farklı görmektedirler.

Renk körlüğünün 3 farklı tipi bulunmaktadır. Kırmızı-Yeşil (Red-Green color Blindness) renk körlüğü renk körleri arasında en yaygın olanıdır. Kırmızı-yeşil renk körlüğü genelde erkeklerde rastlanan kalıtsal bir hastalıktır. Diğer renk körlüğü ise, Mavi-Sarı (Blue-Yellow Color Blindness) Renk körlüğüdür. Renk körlüğünün çok ender rastlanan 3 ncü tipi ise, tam renk körlüğü’dür.

Renk körlüğünün tedavisi için hiç bir yöntem bulunmamaktadır. Renk körlüğünün tedavisi yoktur! Ancak çoğu renk körü renk görme eksikliğini renk körlüğü kromojen lensler ile giderebilir.

Renk körlüğü lensini kullanan bir renk körü, lensini kullanmaya başladığı andan itibaren, kromojen lensler ile algılanan renklerin tekrar tanımlanması gerekebilir. Kromojen lensler ile renk körleri renkleri yeniden tanımlar ve artık renkleri algılar ve tanımlar duruma gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*