Cumartesi , 18 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Renk körlerinin bilgisayar kullanımı sorunları
Renk körlerinin bilgisayar kullanımı sorunları

Renk körlerinin bilgisayar kullanımı sorunları

Renk körleri veya renk görme eksikliği bulunan kişiler özellikle bilgisayar kullanımında bazı ana ve ara renkleri tanımlamakta güçlük çekebilirler. Renk grafiklerinin seçimi veya pantone renklerin ayrıştırılmasında hata yapmaları kaçınılmazdır. Oysa ki renk körleri, renk körlüğü lensi kullandıkları takdirde, göremedikleri veya ayrıştıramadıkları renkleri daha parlak olarak algılayarak, Renk körlüğünün yol açtığı engelleri ortadan kaldırabilirler.

Örnek olarak kromojen (renk körlüğü lensi) kullanan bir grafiker veya web tasarımcı daha önceden fark edemediği renkleri ve renk tonlarını artık algılayabilir bir duruma gelir. Ancak yapılması gereken sadece kromojen lens kullanmak değil, renk körlüğü lensi ile birlikte görülen yeni renk ve tonları belirleyerek yeni renk algısının hafızaya kazınmasını sağlamak gereklidir.

Renk körlüğü lensi kullanılmaya başlandığından itibaren yeni algılanan renkleri pratik olarak çalışılması gereklidir. Çünkü renk körü daha önceden fark etmediği ve tanımadığı renkleri, renk körlüğü lensi ile yeni doğmuş bir bebek gibi öğrenmelidir. Renk körlüğü lensi ile birlikte en baştan doğru olarak tanımlanan renkler sonucunda renk körlüğü veya renk görme eksikliğinden doğan hatalar ortadan kaldırılacaktır. Örnek olarak koyu kırmızı ile normal kırmızı arasındaki farkı algılayamayan bir renk körü, renk körlüğü lensi sayesinde iki kırmızı tonundan bir tanesini daha parlak olarak görecek ve kırmızı tonlarını birbirinden ayırmayı başaracaktır. Daha önce farketmediği bir renk tonunu ilk defa keşfeden renk körü bu keşfi unutmayacak ve hafızasını bu renge otomatikman programlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*