Salı , 19 Ekim 2021
Anasayfa » Genel » Renk körlüğü belirtileri nelerdir?
Renk körlüğü belirtileri nelerdir?

Renk körlüğü belirtileri nelerdir?

Aşağıda bulunan belirtilerden bazılarının sizde var olduğunu hissediyorsanız bunlar renk körlüğü belirtileri olabilir. Renk körü olabilir ve hatta renk körü olduğunuzun farkına varmayabilirsiniz. Çünkü diğer kişilerinde renkleri sizin gibi gördüğünü düşünürsünüz.

Renk körlüğü olan kişiler farklı renkleri ayırt etmekte zorlanabilir, farklı tonlara sahip kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkleri karıştırabilirsiniz. Renk körlüğü bulunan kişiler çok yaygın bir şekilde kırmızı ve yeşilin tonlarını göremezler. Kırmızı yada mavi-sarı renk görme eksikliği olan bir renk körü her iki renge duyarsız olmayabilir. Kırmızı veya mavi-sarı yeşil renk görme eksikliği olan bir renk körü, gökkuşağının 7 rengini ayırt edemeyebilir ve gün doğumu, gün batımı renkleri olan kızıl rengini ayırt edemeyebilir.

Renk körlüğü belirtileri:

 • Giyim eşyaları arasında seçim yaparken başkalarına göre alakasız kombinler yapıyorsanız.
 • Olgun domatazle ham domatez arasında seçim yapamıyorsanız.
 • Pişmiş et ile az pişmiş arasındaki farkı gözlemliyemiyorsanız.
 • Trafik işaret ve lambalarını farkedemiyorsanız.
 • Renk görme testlerinde başarısız oluyorsanız.
 • Kitap veya gazete okurken yazılar size silik bir şekilde görünüyorsa bu bir renk körlüğü belirtisi olabilmektedir. Özellikle ilk okul çağındaki öğrencilerin renk körlüğüne bağlı olarak harf ve rakamları silik algılaması geç öğrenmeye neden olmaktadır.
 • Yeşil elmayla, sarı elma arasındaki farkı seçemiyor veya kırmızı elmayla yeşil elma arasında seçim yapmak istediğinizde düşünmek zorunda kalıyorsanız.
 • Hangi yaşta olursanız olun gözlük kullanmak zorunda olduğunuz bir kırma kusurunuz yoksa ve uzakta bulunan başkalarının göremediği ufak nesneleri şaşırtıcı derecede keskin bir görmeniz varsa renk görme probleminizin olabileceğini hiç düşündünüz mü?

  Renk körlerinin ortak noktası renkleri karıştırmalarına rağmen diğer insanlardan çok daha keskin görme kabiliyetine sahip olmalarıdır.

  Cevapla

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

  *