Perşembe , 16 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Renk körleri sağlık raporu nasıl alabilirler?
Renk körleri sağlık raporu nasıl alabilirler?

Renk körleri sağlık raporu nasıl alabilirler?

İşe girebilmek için istenen sağlık raporu almak için hastaneye giden bir kişi renk körü olduğunun farkına varıyor! Daha önceleri renk körü olduğunun farkına varmayan kişilerin renk körü olduğunun farkına varılması ile yapacakları iş ve mesleki hayalleri bir anda yıkılabiliyor. Bu durumda sağlık raporunu renk körü olduğu için normal olarak alamayanların düştüğü sıkıntıyı anlayabiliyoruz.

Renk körlüğü bulunan ve Renk körlüğünün artık farkında olan kişi, öncelikle internet üzerinde araştırmalar yaparak derdine derman bulabilmek için çeşitli forumlarda paylaşılan konuları inceleyerek bir neticeye varmaya ve bilgi toplamaya çalışmaktalar! Ancak bu durumda olan kişilerin bilmesi gereken çok önemli bir nokta var.. Genelde forumlarda yazılan renk körlüğü ile ilgili çözüm ve önerilerin hiçbir bilimselliği olmadığı gibi renk körü kişiyi çok daha umutsuz bir duruma sokabiliyor!

Lensdünyası’nda 20 yılın üzerinde bir deneyimizle ile internet üzerinde bulunan forumlar bilgi paylaşımlarını gözden geçirdik, renk körlüğü forumları renk körlüğü ile çözüm yolları üretmek değil, maalesef arada sokuşturulan reklam yönlendirmeleri ile beslenmektir. Birkaç düzmece renk körlüğü forum yazısının altında hemen bir renk körlüğü lensi satıcısının ilanını gördüğünüzde bunu anlayabilirsiniz.. Görünürde herkes Renk körlüğünün ne olduğu bilmeden ve renk körlüğü konusuna vakıf olmadan çözümünü bulmuş durumda.. Örnek olarak hiç bir renk körlüğü paylaşım platformunda renk körlüğünün giderilmesinde kullanılan kromojen lens kullanımı ile birlikte yeni renk algısının ve renk tanımlamasının öğretilmesi konusunda hiçbir veriye rastlamadık!

Renk körlüğü ile ilgili yazılan forumlarda bulunan renk körlüğü içerik ve konuları tamamen düzmece.. Renk körü olan bir insan, renk körlüğü ile ilgili bilgisizce ve kulaktan dolma hikayeleri kriter alarak bir renk körü hiç bir yere varamadığı gibi yanlış yönlendirilebilmektedir. Renk körlüğünü forumlarındaki yazıları baz alırsanız, yanlış bilgiler ile hareket ederek belkide sizin için mümkün olabilecek bir fırsat yada çıkış kapısını kapamış olacağınızı bir düşünün.. Renk körlüğü teşhisi ile geleceğe yönelik planlarınız alt üst oldu ise ne yapmalısınız?

Renk körlüğü yada renk görme eksikliği olan bir insan derdi renkleri görmek değildir! Asıl dert işe renk körlüğü sebebi girememektir. Okulundan mezun olmuş, mesela KPSS yi kazanmış genç bir insanın önündeki tek engel hiç beklenmedik bir anda çıkmakta ve kişinin geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Renk körlüğü için lens kullanmak yada size sağlık raporu almayı asla garanti edemez!

Renk körlüğü yada renk görme eksikliğinizin seviye ve çeşidi konusunda herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

Normal Renk Algısı
Yeşil Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Orta Dalga Boyu
Mavi Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Kısa Dalga Boyu
Kırmızı Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Uzun Dalga Boyu

Eksik Renk Algısı
Kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yok ise (Protonopia) kırmızı renk körlüğü,
Mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise, (Tritanopia) mavi renk körlüğü,
Yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise, Deuteranopia yeşil renk körlüğü,

Yukarıda yazılan renk körlüğü tespit tespit sistemi içinde kırmızı renk körlüğü tipinde bulunduğunuzu bilebilirsiniz! Ancak 380 ve 780 nanometre (nm) dalga boyu düzeltmesinde hangi seviyedesiniz?

Renk görme eksikliğiniz hangi boyutta?
İshihara testinde 29 ve 74 ü görebiliyormusunuz?
İshihara testinde 2 yada toplam 3 plakadamı sorun yaşıyorsunuz?
Renk körü olduğunuz için mesleğinizi yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Renk Körlüğü İçin lens Kullanmak İçin Lens dünyası Renk Körlüğü Çözüm Merkezini Arayabilirsiniz.
0212 570 80 13
0212 570 80 14
0212 570 37 38
0212 570 37 48
0541 466 53 38

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*