Renk Körlüğü Testi

Testimize katılarak renk körü olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Doğru cevaplara testin sonunda ulaşacaksınız. Kolay gelsin.

Yukarda bağlantıda bulunan renk körlüğü testi % 100 güvenli ve orijinal ischihara testini göstermektedir. Aşağıda sunduğumuz ishihara renk körlüğü testi tamamen orijinal olup, devlet hastanelerinde, polis, bekçilik, uzmanlık sağlık heyeti ve mülakatlarda kullanılan test ile birebir aynıdır. Bu bakımdan renk körlüğü testimize güvenebilirsiniz. Çok kısa bir süre içerinde kendi başınıza yapabileceğiniz ve renk görme eksikliğinizin seviyesini test edebileceğiniz (Farnsworth Munsell D-15, Farnsworth Lanter) gibi farklı renk körlüğü testlerini sitemizde yayınlayacağız.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?

Tıbben, renk körlüğünün bir tedavisi malesef bulunmamaktadır. Bir çok otoritenin renk körlüğünü hastalık olarak kabul etmediği bir dünyada yaşıyoruz. İnsan gözü yaklaşık 10.000 adet renk tonunu ayırt ederken renk körleri ortalama 2.000 rengi tanımlayabilmektedir. Yasalarca kabul edilen bir tedavi bulunmamasuna rağmen özel kontakt lens ve gözlük camlarıyla rehabilite edilmektedir.

Renk körlüğü problemi dünyada yaygın görülen sıkıntılardandır. Yapılan araştırmalardainsanların %4,9’unun renk körü olduğu gerçeği ile  yüzleşmekteyiz.

Ön sağlık muayenesi, polislik, uzmanlık, gemi adamlığı, pilotluk, ehliyet, makinistlik ve ağır işlere giriş öncesinde şart koşulan renk körlüğü testi bir çok insanın renk körü olduğunu öğrenmesiyle son bulabiliyor.

Dünya nüfusu 2020 verilerine göre 7,753 milyar’dır. Daha ilginci neredeyse 387 milyon kişi renk körü olduğunu bilmeden yaşamaktadır.