Lens Korneal Uyum

Kromojen lenslerde BC, Temel Eğri ve Pupila Genişliği Seçimi merceğin çalışma prensibi açısından son derece önemlidir. Renk körü hastasının bireysel korneal uyum ihtiyaçları için 7.40 ile 9.20 arasında geniş bir temel eğri seçimi mevcuttur. Diğer kontakt lenslerde Bc (temel eğri) 860 gibi bir standart değer olarak görülmesi bir hatadır. Standart temel eğri kavramı doğru değildir! Gerçekte korneal değerler her insanda farklılık göstermektedir. Ayrıca her hastanın iris çapı farklı olabilir. Bu sebeple bir standart çap yada standart temel eğri tabiri gerçek dışıdır. Kromojen kontakt lenslerde de yumuşak lens uygulama prosedürü geçerlidir. İris ve göz merceği yapısına göre 5 mm, 6 mm, 7 mm gibi pupila boyama alanı tercih edilebilir.

  • Ortalama Kornea çapı (mm) 11.00 mm ile 11.50 arasında olan bir renk körü için lens çapı seçimi:13.50
  • Ortalama Kornea çapı (mm) 11.50 mm ile 12.00 arasında olan bir renk körü için lens çapı seçimi:14.50Örnek1: Ortalama radyusu K1 7.20 / K2 7.50 olan bir renk körü hastasının kullanacağı lens 8.40 temel eğriye sahip olması gereklidir.
  • Örnek2: Ortalama radyusu K1 8.50 / K2 8.60 olan bir renk körü hastasının kullanacağı lens 8.90 temel eğriye sahip olması gereklidir.

Yukarıda bulunan örneklerden de anlaşılacağı gibi tüm yumuşak kontakt lenslerde ve özellikle kromojen (Chromagen) lens uyumunda standart çap veya standart dia olamayacağı anlaşılmaktadır. Renk körü hastaların beklentilerini % 100 karşılamak için korneal uyum temel esastır.

Renk Körü Hastanın Aydınlatılması:
Daha önce kontakt lens kullanımı ile ilgili bir deneyim yoksa, lens takılması, çıkartılması ve bakım konularında bilgilendirilmelidir. Kullanımı süresi içinde her hangi bir rahatsızlık durumunda kullanımına son verilip göz doktoruna başvurması gerektiği anlatılmalıdır. Renk körlüğü bulunan kişi kromojen kullanımı ile birlikte renkleri ayırt edebileceği için yeniden algılayıp tanımlayacağı renkler hususunda ve renklerin tekrar adlandırılması gerektiği konularında bilgilendirilmelidir.